Czy aplikacje randkowe zmieniają ludzkie relacje?


Poznawanie nowych ludzi w sieci, na portalach czy przez aplikacje randkowe jest dziś bardzo powszechne. Jest to szansa dla tych, którzy z różnych powodów mają trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Ale nie tylko – także dla osób, które z różnych powodów stale obracają się w jednym gronie ludzi i mają problem z poznaniem kogoś nowego. Korzystanie z portali i aplikacji randkowych znacznie ułatwia nawiązanie relacji.

Łatwiej niż “na żywo”

Jednym z głównych powodów, który przekonuje ludzi do korzystania z aplikacji randkowych i portali, jest łatwiejsze nawiązywanie znajomości. Rejestrując się na portalu matrymonialnym czy randkowym, albo instalując aplikację – jak na przykład najpopularniejszy Tinder – od razu mamy “dostęp” do tysięcy osób, które mieszkają na wybranym przez nas obszarze (który zwykle dowolnie sami określamy). Każda z nich jest potencjalnym partnerem lub partnerką do związku lub, bo przecież tak też często jest, niezobowiązujących spotkań bardziej o charakterze erotycznym. Puszczenie “oczka” czy posłanie zaczepnego uśmiechu, by dać komuś do zrozumienia, że jesteśmy zainteresowani jego osobą, jest znacznie łatwiejsze, niż na żywo. Wielu z nas raczej trudno wyobrazić sobie podejście do kogoś wprost na ulicy i oznajmienie mu, że jesteśmy nim zainteresowani.

To wymaga sporej pewności siebie i odwagi, której zwyczajnie często nam brak. Poza tym, takie deklaracje mogą zostać źle odebrane. A na portalu randkowym mamy pewność, że ktoś jest tu z takiego samego powodu, co my, stąd zaczepienie go nie będzie nietaktem.

Kto korzysta z aplikacji randkowych?

Przez długi czas krążył pogląd – niesłuszny zresztą – że jeśli szukasz miłości/seksu w internecie, to znaczy, że jesteś prawdziwym życiowym nieudacznikiem. Osoby, które poznały się przez serwis randkowy, często same skłaniały się do opinii, że “to takie nieromantyczne” i ukrywały ten fakt przed rodziną czy znajomymi. Obecnie wiele w tym zakresie się zmieniło, a używanie Tindera stało się nawet pewnym rodzajem mody.

Szukanie miłości i związku w sieci stało się rozwiązaniem dobrym dla każdego. Na portalach randkowych znaleźć można ludzi z bardzo różnych grup społecznych, o różnym wieku i statusie materialnym, zawodzie czy wykształceniu. Każdy z serwisów pozwala na sortowanie proponowanych kandydatów czy kandydatek, dzięki czemu możemy dość jasno określić swoje wymagania. Część bardziej zaawansowanych portali i aplikacji proponuje użytkownikom wykonanie rozbudowanych testów osobowościowych, które pomagają w dopasowaniu osób odpowiadających sobie profilem psychologicznym oraz oczekiwaniami względem potencjalnego partnera. Zakładając, że osoba, z którą próbujemy nawiązać kontakt, była… szczera.

Jak zmienia się podejście do potencjalnego partnera

Ludzie na portalach randkowych dzielą się na kilka grup. Główne z nich to osoby, które dopiero od niedawna szukają miłości w sieci, oraz prawdziwi weterani, którzy korzystają z serwisów i apek matrymonialnych od dłuższego czasu i mają za sobą sporo doświadczeń z osobami poznanymi w sieci – może nawet kilka nieudanych związków. Wielu użytkowników, szczególnie z tej drugiej grupy, zauważa, że bycie w serwisie randkowym zmieniło ich podejście do nawiązywania znajomości. Oczywiście są tego plusy i minusy, uwarunkowane często cechami charakteru danej osoby. Na przykład niektórzy bardzo szybko zapominają, że po drugiej stronie jest człowiek o określonej uczuciowości, charakterze i inteligencji. Zamiast tego zaczynają nadmierną wagę przywiązywać do wyglądu. A może wcale nie nadmierną – na przykład jeśli zdają sobie sprawę z tego, że preferencje co do fizyczności partnera też są dla nich ważne.

Jednak zdjęcia też łatwo jest przerobić, dodać filtr, podkolorować. Często dopiero spotkanie na żywo pokazuje, jak naprawdę wygląda osoba, z którą nawiązaliśmy znajomość. Często rzeczywistość okazuje się być rozczarowaniem. W takiej sytuacji często blokuje to dalsze kontakty i szansę na prawdziwe poznanie danej osoby. W ten sposób szybko przestawiamy się na kolejną potencjalną “zdobycz”. Takie postępowanie może prowadzić do spłycenia relacji, a nawet sprawić, że osoby w sieci zaczniemy traktować bardziej przedmiotowo.

Oczywiście nie zawsze tak jest, a kluczem do nawiązywania relacji przez apkę randkową jest własna szczerość, racjonalne podejście do napotkanych w sieci osób i zdrowy rozsądek.