Największe skandale z ustawianiem meczów piłkarskich, które wstrząsnęły Europą i światem


Piłka nożna to sport, który uwielbiają miliony. To też branża warta miliony – dolarów. Z roku na rok stawki piłkarskie i dochody z organizacji meczów rosną. Kwitnie też footballowy hazard. Firmy bukmacherskie obracają kolosalnymi sumami, a najważniejsze spotkania obstawiane są na zawrotne kwoty. Nic dziwnego, że niekiedy pojawia się pokusa, by zagrać nie fair i wpływać na rezultat meczu tak, by postawiony zakład przyniósł kosmiczne pieniądze. Takich przykładów, na ustawianie piłkarskich spotkań, jest wiele.

Setki ustawek rocznie

Zdaniem ekspertów, tylko w Europie około 300 meczów rocznie może być ustawionych. Jak powiedział kiedyś menedżer piłkarski Sepp Herberger, ludzie chodzą na mecze piłki nożnej, bo nie wiedzą, jaki będzie wynik. Rzeczywistość często okazuje się inna.

Problem ustawiania meczów piłkarskich stał się obecnie tak szeroki, że istnieją firmy, które zajmują się badaniem, które spotkania są lub mogą być ustawione. Jedną z nich jest na przykład Sportradar – szwajcarska korporacja gromadząca i analizująca rocznie dane na temat przeszło 30 tysięcy meczów footballowych z wyższej półki. Jak poznać, że wynik meczu może już być przesądzony? Sugeruje to choćby wyraźnie zwiększone zainteresowanie obstawianiem danego spotkania. Takie, które zwykle gromadzi u bukmacherów typy na około 60 tysięcy euro, a któregoś razu obstawiane jest na 1,7 miliona euro, od razu wydaje się podejrzane.

Największe skandale z “ustawkami”

Średnio co kilka lat wybucha afera, związana z ustawieniem jakiegoś meczu, lub ustawianiem w ogóle i istnieniem dużej siatki osób, które się tym procederem zajmują. Na przykład w 2009 roku dochodzeniem objętych zostało ponad 200 spotkań różnych europejskich lig w dziewięciu krajach: Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji, Słowenii, Turcji, Węgrzech, Bośni i Hercegowinie i Austrii. Wśród analizowanych meczów znalazły się m.in. mecze kwalifikacyjne Ligi Europejskiej UEFA, a także trzy Ligi Mistrzów UEFA.

Inny skandal wybuchł w 2013 roku, choć dotyczył meczów i korupcji sprzed kilku lat. Jak ogłosiły wtedy europejskie organa ścigania, korupcja w piłce nożnej jest bardziej rozpowszechniona, niż to się kiedykolwiek zdawało. Śledczy badali ponad 700 spotkań, rozegranych w latach 2008-2011 zarówno w Europie, jak i Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Była to sensacja na skalę światową. Chodziło o mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz spotkań kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy i Pucharu Świata. Zakres korupcji, przedstawiony w raportach Europolu, był bezprecedensowy. W całą sprawę zamieszanych było ponad 400 osób z 15 krajów. Ogłoszenie afery komentowane było jako :najsmutniejszy dzień w historii współczesnego footballu”. Szacowano, że hazardziści za ustawione mecze zgromadzili kasę około 11 milionów dolarów, a 2,5 wydali na łapówki dla urzędników i graczy.

Oczywiście obstawianie meczów piłkarskich to nie problem tylko dzisiejszego footballu. Przykładem z dawnych czasów, bo ponad 100 lat temu, jest głośny mecz z 1915 roku pomiędzy Liverpoolem i Manchesterem United. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 na korzyść United, co zapobiegło spadkom drużyny z Chelsea. W ustawce uczestniczyli piłkarze obydwu drużyn.