Obchody stulecia niepodległości Polski. Wielkie święto w 2018 roku


2018 rok był dla Polski i Polaków rokiem wyjątkowym. To właśnie wtedy przypadła okrągła, setna już rocznica odzyskania przez kraj niepodległości. 11 listopada 1918 roku po wielu latach Polska znów pojawiła się na mapach Europy i świata. Nic dziwnego, że setna rocznicę tego doniosłego wydarzenia postanowiono uczcić wyjątkowymi uroczystościami.

100 lat niepodległości – przygotowania

Przygotowania do obchodów tej ważnej dla Polaków rocznicy rozpoczęły się dużo wcześniej. Jeszcze w 2016 roku prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaapelował o wspólne przygotowanie nadchodzącej wielkiej rocznicy obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wiosną 2017 roku Sejm RP uchwalił rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od razu zainicjowano wiele różnych akcji, związanych z obchodami. Jedną z nich było projektowanie specjalnego jubileuszowego wzoru paszportu.

Inauguracji obchodów dokonano już pod koniec 2017 roku. Odbyło się to dokładnie 5 grudnia 2017, przy okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, polskiego bohatera narodowego i współtwórcy sukcesu odzyskania niepodległości.

Obchody setnej rocznicy niepodległości Polski

Tradycyjnie obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Polsce świętowane są przez jeden dzień w roku, właśnie 11 listopada. Jednak w tych szczególnych okolicznościach, jakim jest okrągła, setna rocznica, niemal przez cały rok organizowane były przeróżne działania i inicjatywy, mające na celu uczczenie wielkiego dnia wszystkich Polaków. Na przykład już 8 maja Rada Ministrów ustanowiła odznakę okolicznościową “Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, 12 września prezydent RP Andrzej Duda ogłosił nazwiska 25 osób, które 11 listopada 2018 zostały pośmiertnie odznaczone Orderem Orła Białego, a 10 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie miał miejsce „Koncert dla Niepodległej”, który przyciągnął aż 37 tysięcy widzów. Na scenie wystąpiło wielu najbardziej znanych i cenionych polskich artystów.

Niepodległa do hymnu

Jednym z piękniejszych i najbardziej wzruszającym elementem obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu, realizowane w ramach programu “Niepodległa do hymnu” (także pod hasłem “Cała Polska śpiewa hymn”). W setkach miast i miasteczek oraz wsi w Polsce, a nawet w wielu miejscach za granicą, gromadzili się Polacy, by wspólnie zaśpiewać cały polski hymn. Był to symboliczny akt zjednoczenia wszystkich Polaków, którzy brali udział w tym wydarzeniu. Śpiewanie rozpoczęło się punktualnie w południe 11 listopada, a udział brały w nim setki tysięcy rodaków.

Zwyczajowym elementem obchodów 11 listopada jest uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza: Odprawa Wart i podniesienie flagi państwowej na maszt. Ważnym wydarzeniem był marsz objęty patronatem prezydenta RP. Potem odbył się tradycyjny Marsz Niepodległości, który tym razem zgromadził niemal 200 tysięcy osób.

12 listopada dniem wolnym od pracy

Poza uroczystościami, biegami, defiladami, zdecydowano się tym razem również na ustanowienie jednego dnia, 12 listopada (ponieważ 11.11. przypadał w niedzielę), dniem wolnym od pracy. Dzień ten Polacy poświęcić mieli na odpoczynek i na wspominanie wydarzeń 1918 roku.

Świat świętuje z Polakami

Odzyskanie niepodległości przez Polskę i obchody tego wydarzenia głośnym echem odbiły się za granicą. O rocznicy pisano w prasie i informowano w mediach na całym świecie. Miłym gestem wielu państw było podświetlenie w polskie barwy narodowe znanych światowych budowli, takich jak wieża Eiffla, ratusz w Tel Awiwie, statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, piramidy w Gizie, diabelski młyn w Los Angeles, Krzywa Wieżę w Pizie, a nawet wodospad Niagara. Tego dnia, 11 listopada 2018 roku, z Polakami świętował cały świat.