Polskie gry komputerowe, które zyskały sławę na całym świecie


“Polacy nie gęsi i swój język mają” – głosi jedno z polskich starych powiedzeń. A Polacy dziś mają też własne gry komputerowe – i to na światowym poziomie – z których możemy być dumni. Jeśli jesteś fanem, możesz dowiedzieć się więcej o tych grach na portalik24.pl. Jedną z tych najbardziej znanych jest oczywiście “Wiedźmin” (celowo go pominiemy), którym zainteresował się nawet filmowy gigant – Netflix. Jednak sukcesów polskich deweloperów jest znacznie więcej.

Produkcje spod szyldu Techland

Za kilka świetnych produkcji odpowiada Techland, firma, która powstała w Polsce jeszcze w okresie tuż po transformacji ustrojowej – w 1991 roku. Przedsiębiorstwo, założone przez Pawła Marchewkę, początkowo zajmowało się czymś zupełnie innym, jednak po kilku latach skoncentrowało się na rozwijaniu własnych gier. Dziś firma ma już na koncie wiele popularnych tytułów i działa także poza Polską (od 2013 roku ma oddział w Kanadzie).

Do najbardziej znanych tytułów Techlandu należy “Dead Island”, którą wydano od razu z literacką adaptacją autorstwa Marka Morrisa. Jest to połączenie gry akcji z horrorem. Produkcja ukazała się w 2011 roku, a prace nad nią trwały trzy lata. Jej zwiastun został okrzyknięty przez serwis GameTrailers najlepszym trailerem roku. Akcja “Dead Island” rozgrywa się w Papui-Nowej Gwinei. Na wyspie wybucha tajemnicza epidemia, przez którą ludzie zaczynają przeobrażać się w zombie. Okazuje się, że cztery osoby, które tam przebywają, są odporne na działanie zarazy. “Dead Island” doczekało się kilku części. Ostatnia – “Riptide” – kazała się w 2013 roku. Jeśli wolisz mniej brutalne gry, takie jak FIFA, ponieważ jesteś fanem piłki nożnej i sportu w ogóle, o którym możesz czytaj więcej tutaj, ta gra może być dla Ciebie zbyt wielka.

Inną znaną grą Techlandu jest “Dying Light”, gra, wydana po raz pierwszy w 2015 roku. Podobnie jak “Dead Island”, należy ona do gatunku survival horror. Uzyskała ona bardzo dobre recenzje zarówno w Polsce, jak i za granicą. W kolejnych latach pojawiło się kilka rozszerzeń podstawowej wersji, a obecnie Techland pracuje nad drugą częścią gry. Premiera sequela zapowiedziana jest na 2019 roku, zatem pewnie już wkrótce.

11 bit studios

11 bit studios to firma z Warszawy, która powstała w 2009 roku. Mimo dość krótkiej historii doczekała się już kilku znanych na świecie tytułów. Wśród tych najbardziej znanych jest prawdopodobnie “This war of Mine” z 2014 roku.

Gra opowiada o wydarzeniach lat 90-tych, które rozegrały się podczas oblężenia Sarajewa. Bohaterami tytułu są cywilne ofiary wojny, które każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie. Wiąże się to z dokonywaniem trudnych wyborów w celu zdobycia pożywienia, leków, czy bezpiecznego schronienia. Gra okazała się sukcesem, a jej produkcja zwróciła się po dwóch dniach od premiery.

City Interactive

Wśród gier, które wywołały zainteresowanie na świecie, jest również “Sniper: Ghost Warior”, wyprodukowany przez warszawską firmę City Interactive. Tu wcielamy się w sierżanta Tylera Wellsa, który wykonuje różne misje, by pomagać rebeliantom walczącym o demokrację na Isla Trueno. Co ciekawe, w początkowym etapie sprzedaży, gra była mocno krytykowana a to za kiepską fabułę, a to za zbyt wysoki poziom trudności. Ostatecznie i tak była kasowym sukcesem.

Jak widać więc, polska deweloperka gier nie tylko “Wiedźminem” stoi.