Wirtualna rzeczywistość wkracza we wszystkie sfery życia


Wirtualna rzeczywistość – to, co jeszcze do niedawna uznawane było za domenę rozrywki i wydawało się rozwiązaniem, które w codziennym życiu będzie raczej nieprzydatne – okazuje się znajdować coraz więcej interesujących zastosowań w przeróżnych dziedzinach. Dziś już śmiało możemy powiedzieć, że VR to rewelacyjne odkrycie, które dopiero uczymy się wykorzystywać. Obecnie wkracza ono w coraz nowsze obszary ludzkiej egzystencji, ale jego zastosowań już wkrótce będzie znacznie więcej.

Do czego służy nam wirtualna rzeczywistość?

Nieodmiennie, nadal najszersze zastosowanie VR znajduje w branży rozrywkowej. Gry komputerowe, kasyna online, w których gracz dzięki realistycznemu obrazowi z gogli może poczuć się niemal jak w Las Vegas, to najbardziej typowe zastosowania. Przez cały czas obszar ten dynamicznie się rozwija i niektórzy są zdania, że już niebawem VR może przewrócić całą branżę gier do góry nogami. Sprzęty, które powstają, by ułatwić korzystanie z wirtualnej rzeczywistości, takie jak coraz bardziej nowoczesne i lżejsze gogle, czy komputery, które można nosić w specjalnym plecaku, by nie krępować ruchów podczas gry, to tylko niektóre z rozwiązań, nad którymi stale trwają prace.

Jednak to tylko początek. Trudno dziś nawet wyobrazić sobie, jak olbrzymi potencjał tkwi w wirtualnej rzeczywistości. Będąc nadal w branży rozrywkowej, można wyobrazić sobie oglądanie filmów w przyszłości. Dziś, kiedy nadal kino 3D czy 4D jest rewelacyjnym rozwiązaniem, VR może być prawdziwym przełomem. Doświadczenie widza, który niemal tkwi w fabule filmu czy serialu, znajduje się tuż obok bohaterów i odczuwa znacznie więcej, niż pozwala na to zwykły przekaz obrazu, to przyszłość – być może wcale już nie tak odległa.

Inne dziedziny życia

Tak musiało się stać, że VR stanie się nie tylko rewelacją w rozrywce. Już teraz ma szereg zastosowań w innych dziedzinach. Weźmy chociaż taką turystykę. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości może przenieść usługi w tej branży na inny poziom. Już samo planowanie urlopu będzie dużym przeżyciem. Jeśli zakładając gogle będziemy mogli przekonać się, jak wygląda miejsce, do którego chcemy się udać, to będzie to już podróż sama w sobie. Być może w przyszłości będzie można poczuć nawet zapach oceanu w danej lokalizacji, czy powąchać kwiaty tam występujące.

To są dopiero ciekawe wizje! Ale przecież już teraz wirtualna rzeczywistość jest naprawdę mocno obecna w naszym życiu. Planując zakup czy wynajem mieszkania możemy od razu odbyć po nim wirtualny spacer, co zdecydowanie zmienia postać rzeczy na przykład przy wyborze nieruchomości na rynku pierwotnym – po prostu kupując dosłownie “dziurę w ziemi”.

Edukacja, architektura, medycyna w świecie wirtualnej rzeczywistości

Już dziś powszechnie korzysta się z VR-u w edukacji do organizacji nauki i szkoleń. Taka nauka wygląda zupełnie inaczej, niż samo “suche” zdobywanie informacji i oglądanie zdjęć czy rycin. Wirtualna rzeczywistość daje szansę obejrzenia z dużą dokładnością na przykład ludzkich organów, czy obejrzenia detali odróżniających poszczególne style w sztuce. Taka nauka jest z pewnością bardziej efektywna i przyjemniejsza.

Podobnie w architekturze – przy projektowaniu obiektów z możliwością dokładnego obejrzenia ich z każdej strony, zanim jeszcze powstaną. Potem możliwość urządzenia, zaprojektowania wnętrza – wręcz stworzenia domu/mieszkania idealnego do czyichś potrzeb. Z kolei w medycynie – poza również lepszą edukacją – VR można wykorzystać choćby w rehabilitacji czy leczeniu stresów pourazowych.

Podsumowując, to, gdzie VR znajdzie swoje zastosowanie, ograniczone jest jedynie ludzką wyobraźnią. A to dopiero początek wdrażania tej technologii w nasze życie.