Zastosowanie sztucznej inteligencji w sporcie


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w sporcie stale rośnie. Wraz z rozwojem technologii, stosowanej w tej dziedzinie, pojawiają się coraz nowsze pomysły i inicjatywy, związane z użyciem AI. Pomoc w zarządzaniu drużynami, usprawnienie treningów, zwiększanie wydajności zespołów, a nawet przewidywanie tego, co może wydarzyć się na boisku – to tylko wybrane spośród wielu interesujących zastosowań sztucznej inteligencji w sporcie o które można przeczytać coś więcej na tej stronie internetowej magazynpilkarski.

W jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia sport?

Sztuczna inteligencja to, mówiąc w uproszczeniu, oprogramowanie, które uczy się i wyciąga własne wnioski w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Pytając o to, jak AI (czyli Artificial Intelligence) może zmienić – i zmienia – sport, można od razu powiedzieć, że na pewno zmienia go na lepsze. Zastosowań AI jest wiele, a te potencjalne są jeszcze większe, niż się nam zdaje. I dotyczy to sportu nie tylko w wąskim ujęciu, ale też całej otoczki branży – choćby na przykład marketingowej i informacyjnej.

Już teraz AI pozwala drużynom i zespołom budować angażującą relację z fanami. Dla przykładu odbywa się to za pomocą chatbotów. IBM już od blisko 25 lat współpracuje z turniejem Wimbledon, a w 2017 roku stworzył na te mistrzostwa bota, który ułatwia fanom zdobywanie informacji na temat wszystkich meczów. Wiadomości, daty spotkań i inne ciekawe dane przekazuje natychmiastowo, co upraszcza komunikację. Jeśli jesteś ciekawy tego systemu z powodu swojej ulubionej drużyny (na przykład GKS Katowice), nie działa on tak samo w każdym sporcie. “Ask Fred” – czyli po prostu “zapytaj Freda”, to bot, z którym wielbiciele tenisa mogą podjąć rozmowę i zadawać pytania na każdy temat, związany z Wimbledonem, łącznie z zapytaniami o dostępne fontanny z wodą i inne udogodnienia w okolicy kortów.

Inny przykład, to jeden z nowych pomysłów Microsoftu: Bing Sportscaster Bot. Jest to specjalny, stworzony dla Facebooka messenger, który nadaje fanom wiadomości sportowe, zapewniając dostęp do najnowszych wieści o danej drużynie. Użytkownicy mogą rozpocząć rozmowę z botem po prostu przekazując mu nazwę swojego ulubionego zespołu.

Trening ze sztuczną inteligencją

Ale wróćmy do sportu w klasycznym znaczeniu. Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do analizy danych z treningu siłowego pomaga zwiększyć wydajność tych treningów. Dowodów na ten temat dostarczyły już liczne badania, wykonywane zarówno w przypadku profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. I jedni, i drudzy często stosują trening siłowy.

Istnieje wiele różnorodnych maszyn do tego rodzaju aktywności i są one chętnie wykorzystywane ze względu na prostą obsługę. Zdarza się jednak, że trening przeprowadzany jest w niewłaściwy sposób – poszczególne fazy nie są wykonywane płynnie, nie zostaje zachowana też odpowiednia prędkość pracy, która w treningu siłowym ma duże znaczenie. Właśnie tu z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która pomaga obserwować poszczególne fazy treningu i konkretnych ćwiczeń. Na koniec daje precyzyjne wskazówki na temat ewentualnych błędów, co jest przydatne w ich eliminacji w kolejnych sesjach treningowych.

AI w prognozowaniu wyników sportowych

Innym typem wykorzystania sztucznej inteligencji w sporcie jest przewidywanie wyników sportowych. Można powiedzieć, że ze sprawdzalnością tych typów bywa różnie, choć modele są cały czas na etapie udoskonalania. Już w 2016 roku, przed EURO, Microsoft postanowił posłużyć się inteligentną chmurą obliczeniową o nazwie Azure, by oszacować, kto ma największe szanse na zwycięstwo. Azure wykorzystywał dane dwojakiego typu: potencjał danych zespołów, wynikający z wcześniejszych zwycięstw, niedawnych kontuzji czy formy zawodników, oraz dane socjaldemograficzne, pokazujące przewidywania i sympatie internautów.

Niestety, program wytypował do zwycięstwa Niemców, co nie jest zgodne z prawdą. Z drugiej jednak strony, nie pomylił się aż tak, bo Niemcy walczyli w meczu o trzecie miejsce, a Francja, którą mieli pokonać, zajęła drugie miejsce. Podobna pomyłka zaszła także w analizach dotyczących zespołu Polski.

Jak widać więc, AI potrafi w sporcie pomóc, choć nie zawsze ma rację. Ma jednak olbrzymi potencjał, który z całą pewnością będzie rozwijany.